Probuďte se

Ve vesmíru existuje jedno veliké tajemství. Mnoha jedinci opomíjeno, pár vyvolenými využíváno. Ten, kdo o něm ví, vede šťastný život. Určitě pár takových ze svého okolí znáte. Na první pohled se zdá, že mají obrovské štěstí. Daří se jim na co sáhnou, jsou úspěšní snad ve všech oblastech života a plní si sny co si vždycky přáli. Jsou veselí, téměř vždy usměvaví, ochotní pomoci. Mnoho lidí jim závidí jejich úspěch, a nedá jim to spát. „Jak je ksakru možné že se jí/mu všechno tak daří. A proč se tak skvěle nemám i já?“ ptají se pořád dokola. Ale nic jako náhoda nebo štěstí na světě neexistuje.

Tito lidé jen využívají ono tajemství. Není to žádná speciální tajná přísada. Nedá se to koupit, ani se to nedá získat ze dne na den. Tou ohromnou silou, která tak ovlivňuje vše kolem nich a dává směr jejich životům, jsou oni sami. Možná jste teď poněkud zklamáni či zmateni. Možná jste čekali něco víc. Možná nějakou zaručenou tajnou radu na spokojený život. Dlužím Vám vysvětlení, co bylo myšlenou tou silou, která takřka hýbe světem. Než se do toho ale pustím, dovolte mi říct jeden strašně starý vtip, který se k tomuto povídání náramně hodí.

„Jeden muž se u své postele každý den modlí k bohu, aby vyhrál ve sportce hlavní výhru. Opakuje to týden, dva, měsíc. Pořád nic. Po měsíci už to bůh nevydrží, sestoupí z nebe a povídá mu: „Ty vole chlape, modlíš se sice hezky, ale běž si aspoň jednou vsadit, abych měl nějakou šanci Ti pomoct.“

Tenhle vtip je podán s velkou měrou nadsázky, ale divili byste se, kolik lidí žije právě tímto způsobem. A co je tedy tou ingrediencí, která Vám může změnit život? Jen a pouze síla mysli a zákon přitažlivosti. Síla tak silná, že dokáže ovlivnit miliony lidí po celém světě, konat dobro, vydělávat velmi mnoho peněz, ale také rozpoutávat války. Nevěříte? Všichni známe mnoho příkladů z minulosti i současnosti. Jen jste si je možná až doteď nebyli schopni uvědomit. Tak například Warren Buffett. Jeden z nejbohatších lidí světa. Už když byl malý, chtěl být investorem.  Chtěl něco dokázat.  Prostě chtěl. V 6 letech prodával plechovky coca-coly za 5 centů za kus se ziskem 20%.  Později za vydělané peníze roznášením novin si koupil několik hektarů půdy, kterou obratem začal pronajímat. Šel si tvrdě za svým snem, který se mu splnil. Další velmi známý, ač nechvalně proslulý příklad najdeme na počátku minulého století. V té době žil ve Vídni jeden bezdomovec, který si občasně přivydělával malbou reklamních plakátů a prodáváním nakreslených pohlednic. Za všechny útrapy života vinil židovské, v tu dobu velmi bohaté obyvatelstvo.  Chtěl a toužil se jim pomstít. Následně vstoupil do německé armády a svým velmi schopným řečnickým a populistickým umem strhnul na svoji strany polovinu Německa a s Židy se vypořádal po svém. Že ještě nevíte o kom je řeč? Není to nikdo jiný než Adolf Hitler (autor článku ani v nejmenším nenabádá k inspiraci použitými příklady).

„Ať tvrdíte, že něco dokážete, nebo nedokážete, vždy budete mít pravdu“

– Henry Ford-

Lidé jako Leonardo DaVinci, Isaac Newton, Ralph Waldo Emerson, Henry Ford a mnoho dalších již v minulosti přišli na to, že pokud opravdu něco chcete a o něco usilujete, pokud máte ve svém životě jasnou vizi čeho chcete dosáhnout, pak se Vám to podaří. Samozřejmě, že nestačí jen chtít a myslet na své cíle a sny. Musíte pro to něco udělat. Musíte dát světu šanci aby Vám mohl splnit Vaše sny a vrátil Vám vaše úsilí. Pamatujete na onoho muže z vtipu na začátku článku? Přesně tak se chová většina lidí  na světě. Chtějí něčeho dosáhnout. Sní o všem možném. O novém autě, o ideálním partnerovi, o vysněné práci. Avšak to je snad vše, co proto dělají. Pokud se těchto lidí zeptáte proč si myslí, že se jim dosud nepodařilo naplnit své tužby, nikdo z nich Vám neřekne, že za to mohou právě oni sami. Místo toho Vám z rukávu vysypou nespočet výmluv, proč se to nepovedlo. „Zaměstnavatel mě málo platí, proto mám málo peněz.“ „Rodiče mě málo vedli ke studiu, proto mám teď nevhodné vzdělání. „Všechny ženy jsou jenom na peníze.“ „Práce je málo. Je lepší si držet to místo co mám.“ Všimněte si těch výmluv. Všechny „svádí“ neúspěch na někoho jiného, jen ne na dotyčnou osobu. Tito lidé žijí ve své představě světa, kde jsou všichni proti nim a za neúspěch mohou „ti druzí“. Kdo? Dosaďte si podle sebe. Příbuzní, rodina, vláda, systém, zaměstnavatel, osud, bůh… Zbavte se těchto předsudků a těchto výmluv. Vím, je to pohodlnější vymluvit se na nějakou vyšší moc a žít dál svůj nespokojený život. Ale jen si to představte. Představte si svoji mysl jako kouzelný prsten, který Vám splní co budete chtít. Nebo jako obchod, kde nepotřebujete žádné peníze. Obchod, kde se platí pouze úsilím, vůlí a vytrvalostí.

„Jen naše mysl dokáže udělat ze špatného dobré, umí z nás udělat ubožáka nebo šťastlivce, boháče nebo chudáka.“

-Edmund Spencer-

Jen toto však zřejmě stačit nebude. Je tu ještě druhá část, stejně důležitá jako ta první. Jedna bez druhé prostě nefunguje. Druhým aspektem, nebo částí chcete-li, je pozitivní myšlení a zákon přitažlivosti. Opravdu nevím, čím to vlastně je, že v našich končinách, rozuměj v Česku, se pozitivní myšlení prostě nenosí. Jaký to rozdíl zeptat se čecha a američana na tu samou otázku „Jak se máš?“ Češi se v tomhle směru soustředí spíše na ty negativní věci. Na to, co se jim nepovedlo, na všechno špatné. A není divu, že se jim potom ty špatné věci i dějí. Tak funguje zákon přitažlivosti. Vaše mysl nerozezná to jestli danou věc chcete či se jí chcete vyhnout. Soustředí se pouze na objekt myšlení. Zdá se vám to moc složité. Pokusím se vysvětlit. Pokud budete mít dluhy, nesoustřeďte se primárně na ně a na to jak je budete muset měsíc co měsíc splácet a na to jak nechcete, aby Vám pořád chodili složenky a upomínky. Nastavte si pravidelný splátkový kalendář a nemyslete na něj. Soustřeďte se jak vydělat víc peněz. Využívejte příležitostí k vydělání dalších peněz mimo Vaši běžnou práci. Mějte oči otevřené a chopte se možností v okolí. Sami uvidíte jak tento zákon funguje. Není určeno kdy a jakou měrou. Ale Vaše pozitivní myšlení Vám to vrátí. Pochybujete o tom? Na to máte samozřejmě to nejsvatější právo, ale upřímně se Vás zeptám. Co můžete ztratit? Co se Vám může stát, když to jen zkusíte. A co můžete naopak získat? Mnoho lidí, kteří již pochopili jak moc tohle všechno funguje často využívají tzv. nástěnku snů. Je to něco jako koláž, kde jsou vyobrazeny všechny Vaše sny. Každý jedinec sní o něčem jiném, čili každá taková bude obsahovat jiné obrázky. Chcete mít nové luxusní auto, nový krásný dům se zahradou,  krásnou přítelkyni či přítele. Vyobrazte si je. Najděte si v časopisu přesně takové auto a takový dům, který chcete a připíchněte si je na svoji nástěnku. Na tom nevelkém kousku plátna si vytvořte svůj ideální život. Tak, jak chcete aby vypadal. Každé ráno se na tu koláž podívejte a chvilku si představujte tento život. Nezabere Vám to ani pět minut. Uvidíte sami, jak se Vám zlepší nálada a budete rozdávat úsměvy celý den. Přestože se Vám v průběhu dne stane něco negativního, něco, co Vás rozčílí, potlačte tyto negativní emoce. Myslete opět na ty pěkné věci, které jednou budete mít. Myslete pozitivně a pozitivní věci se Vám pohrnou do života.

„Žádný člověk není takovým hlupákem, aby nedošel k úspěchu v jedné věci, je-li v ní vytrvalý.“

-Leonardo da Vinci-

Fajn již máte pevně a jasně stanovené cíle čeho chcete dosáhnout. Ale jak bylo uvedeno výše, pouze myslet a snít nestačí. Již víte co, ale ještě nevíte jak. Je potřeba akční plán. Přemýšleje, jak by se Váš dosavadní život dal vylepšit s ohledem na vaše cíle. Pro ilustrativní příklad použiji partnerku. Aktuálně jste sám a hledáte partnerku pro život. Je důležité stanovit si, jak by se měla chovat, jak by měla vypadat, co by ji mělo zajímat apod. To máte již přesně dáno. Například chcete sportovně založenou partnerku. Pak doporučuji navštěvovat místa, kde se tyto ženy vyskytují (fitness, bazén, jóga, parky, cyklostezky). Jednoduchý akční plán by pak mohl vypadat takto. Každé úterý a čtvrtek budu chodit na plavecký bazén. V pondělí běhat do parku. Vyčleňte si na to čas a dodržujte plán. A to ani nemluvím o tom, že si zlepšíte kondici a uděláte něco pro své tělo. Někdo by mohl namítat, že jen to přece nestačí. Důležité je přece seznámení s danou osobou. A zde se možná opět vyrojí známé výmluvy. Mnoho lidí má velký problém oslovit neznámou osobu, zvláště pak pokud je opačného pohlaví. Dělá to i Vám problém? Vytvořte si plán i na tohle. Změňte svoji osobnost na asertivního člověka. Na někoho kdo má dost odvahy oslovit neznámou ženu. Na internetu je nespočet fór na toto téma. Existují knihy na zlepšení komunikačních dovedností. Kupte si je a čtěte. Je to velmi návratná investice. Mnoho z nich je na internetu i zadarmo. Zkoumejte a vzdělávejte se. Opět Vám to pomůže nejen v této oblasti ale celkově v životě, v tom osobním, ale například i pracovním. Takto asertivní člověk jistě nebude mít sebemenší problém  si například zažádat o zvýšení platu či si vyjednat v zaměstnání jiné osobní výhody. Podobný plán se dá vytvořit prakticky na všechny oblasti, ve kterých chcete změnit svůj život.

Celý toto povídání by se dalo shrnout v podstatě do tří bodů. 1. Myslete 2. Plánujte 3. Konejte. Přemýšlejte o tom, co v životě chcete. Čeho chcete dosáhnout, v čem se zlepšit. Na místo toho co nechcete, čemu se chcete vyhnout a v čem jste špatní. Zdá se to jako tytéž věci, ale je mezi nimi velký rozdíl. Naplánujte si jak toho všeho dosáhnout. Co podniknout za kroky. Jak rozložit najednou svůj velmi drahocenný čas a neplýtvejte jím. Oprostě se od žroutů času jako je facebook, nesmyslné seriály v televizi, či tlachání s přáteli o bezduchých věcech. Vytrvejte ve svém úsilí. Zůstaňte ve svém snažení i přes možné počáteční neúspěchy. Dodržujte naplánovaný harmonogram. Dodržujte věci co jste slíbili nejen sobě, ale i ostatním. Lidé si Vás budou vážit pro Váš pevný charakter a spolehlivost. Závěrem nutno dodat, že tento článek nemá sloužit jako nějaké dogma. Někomu se může toto celé zdát nějako podivné, možná hraničící s nějakým sektářstvím. Ale je opravdu jen na Vás jak budete žít svůj život a jak se svým životem naložíte. Protože nikdo jiný neovlivňuje Váš život tak jako Vy.